Торене: Поради кратката вегетация пролетната рапица има по-слаба и плитка коренова система и затова изисква повече достъпни хранителни вещества.
По нападнатите растения се наблюдават тъмни петна по зелени части.
Тази технология използва комбинация от машина за ивична почвообработка (стрип-тил) и сеялка за пролетници. Почвообработващата секция на тази машина извършва едновременно няколко операции – отстраняване на растителните остатъци с предните траш-колела (за отстраняване на растителните остатъци), разкъртване и разрохкване на почвата там, където ще се развива кореновата система на растението, оформяне на сеитбената ивица със страничните дискове и предсеитбено валиране.
По рапицата вредят още – черна, светлокрака, вълнистоивичеста, ленова, конопена и други видове земни бълхи.
Понякога рапицата страда от вредители. Най-често културата е засегната от такива паразити:
Днес есенната обработка на двора не се свежда само до прекопаването или разхвърлянето на угнил оборски тор из градината, както са правили в миналото. Днес важен е типът почва, отчита се нейната киселинност.
Пловдив. В района няма промишлени предприятия и замърсявания. Меда е от няколко вадения на пролет рапица
– С АКСЕЛЕРОН® ЕЛИТ – иновативен системен комплекс за защита на рапичните семена и младите рапични растения от ключови ранни болести и неприятели. Комбинираното действие на двата нови системни продукта – фунгицид Сценик Голд® и инсектицид Бутео Старт® осигурява защита на посева от пропадане в резултат на продължителна суша след сеитба (защита от почвени патогени и неприятели), както и бързо поникване и последващо първоначално развитие с максимална защита за разкриване на пълния добивен потенциал на хибридите ДЕКАЛБ®.
Опазването на рапицата от измръзване през зимния период е основен фактор за постигане на добри добиви. Наложилият се през годините растежен регулатор и фунгицид ТОПРЕКС осигурява надеждното презимуване на посевите с рапица. Приложен на есен ТОПРЕКС ограничава растежа на стъблото с което стимулира коренообразуването и подобрява студоустойчивостта на растенията. Напролет ТОПРЕКС стимулира образуването на повече разклонения върху централното стъбло и основните разклонения и така увеличава добива.
Рапицата е популярна култура, отглеждана от много агрономи. В същото време, за да получите добра реколта, е важно стриктно да се придържате към правилата на селскостопанската технология.
Рапичната стъблена бълха е разпространена повсеместно и във висока плътност нанася огромни щети. Неприятелят развива едно поколение годишно. Зимува като яйце, ларва и възрастно насекомо. През септември възрастните започват усилено да се хранят и от края на септември до средата на декември снасят яйца.
Последно от Интервюта Растениевъдство Синан Вейсал: Насочваме се към по-сухоустойчиви овощни култури
Полезно ПлевелиБолестиНеприятелиКарантинаБио ЗемеделиеБио КонтролГОРИСЕЛЕКЦИЯХРАНИ агро практикиЗЪРНОПРОИЗВОДСТВОТЕХНИЧЕСКИ КУЛТУРИЗАЛЕНЧУКО ПРОИЗВОДСТВООВОЩАРСТВОЛОЗЕБИО АГЕНТИАгро ПрогнозаВИЗУАЛНА ДИАГНОСТИКА
"Бисквитките" за изпълнение се използват за разбиране и анализ на ключовите показатели за ефективност на уебсайта, което помага обработване на рапица за предоставянето на по-добро потребителско изживяване на посетителите. Анализ Анализ
Comments on “Правилото за 2 минути за отглеждане на рапица”